fbpx
en iyi güneş kremi, organik güneş kremi, yaşlanma karşıtı güneş kremi

Güneş Işınlarının Cilt Yaşlanmasına Etkisi

Güneş Cildimizi Nasıl Yaşlandırıyor ?

UV ışınları cildin bazal katmanındaki keratinositleri (derinin üst katmanında bulunan hücreler) hedef alarak cilt yaşlanmasına sebep olur ve dış faktörlere bağlı yaşlanma belirtilerinin % 80’inin sebebi UV ışınlarıdır.

Bu sebeple ilk olarak bilmemiz gereken dünyamıza ulaşan güneş ışınlarından  küçük dalga boyları yüzünden cildimizin altına geçebilen, güneş yanığı, cilt lekesi ve cilt kanseri gibi etkileri olabilen UV ışınlarının etkilerini ve bu etkilerden korunma yöntemleridir.

UV ışınları UVA-UVB-UVC olmak üzere 3’e ayrılır;

  • UVA (320-400 nm), UVB (290-320 nm)
  • UVC ise (100-290 nm)

arasında ışınlardır.

Bu ışınlardan UVC en tehlikelisidir fakat atmosferden yeryüzüne ulaşamaz.

UVB ışınları – güçlü kanser yapıcı ve erken deri yaşlanmasına neden olan etkileri bulunur. Uzun süreli bronzluktan sorumludur. Yaz aylarında, normal saatle 11.00-15.00 arasında, ekvatora yaklaştıkça yeryüzüne ulaşan UVB yoğunluğu artar.

UVA ışınları – güneş̧ yanığı oluşturma potansiyeli UVB’den 600-1000 kat daha azdır. Kanser yapıcı etkisi hafif-orta şiddettedir. Ancak derinin daha derin katlarına geçebildiğinden kollajen-elastin liflerde daha çok yıkım ile erken deri yaşlanmasında etkili olur. UVA; UVB’nin aksine camdan geçebilir ve saat, mevsim, coğrafik enlem farklılıkları göstermez.

UV ışınlarının etkisine bağlı olarak gelişen cilt yaşlanmasının temel belirtileri;

– Kırışıklıklar

– Deri sarkması

– Düzensiz cilt dokusu (gözeneklerin daha görünür olması, cilt kızarıklıkları)

– Düzensiz cilt tonu (cildin belli bölgelerinde oluşan lekelenmeler)

Güneş ışınlarının bu zararlı etkileri nasıl önlenir ?

  • Yaz kış yüksek güneş koruma faktörlü (SPF) koruyucu kremler kullanılmadır.
  • Güneş̧ koruyucular, güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce tüm güneş̧ gören bölümlere sürülmelidir. Güneş̧ koruyucular 2-3 saatte bir ya da yüzme ve terleme sonrası yenilenmelidir.
  • Güneş̧ ışınlarının en şiddetli olduğu öğlen (11.00 ile 15.00) saatleri arasında güneşe çıkmamaya özen gösterilmelidir.
Share